5AQ390JADAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AQ390JADAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 500V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
39pF
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Diameter :
7mm
Package / Case :
Radial, Disc
Packing Method :
Cardboard
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±5%
Published :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
NP0
Series :
CLSSITC (NP0)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated :
500V