5AK1R8CDAAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AK1R8CDAAI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Temperature Characteristics Code :
NP0
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Diameter :
4mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
CLSSITC (NP0)
Packing Method :
Ammo Pack; Tape
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Published :
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Capacitance :
1.8pF
Datasheets
5AK1R8CDAAI
KYOCERA AVX 5AK1R8CDAAI
CLSSITC (NP0) 1.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AK1R8CDAAI Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.157Dia 4.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.2.4892mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5AK1R8CDAAI Features
a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm