5AK1R5CDAAI
Mfr.Part #
5AK1R5CDAAI
Description
CAP CER 1.5PF 100V NP0 RADIAL
Voltage - Rated :
100V
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Matte Tin (Sn)
Published :
Diameter :
4mm
Temperature Characteristics Code :
NP0
Capacitance :
1.5pF
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Datasheets
5AK1R5CDAAI
KYOCERA AVX 5AK1R5CDAAI
CLSSITC (NP0) 1.5pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AK1R5CDAAI Overview
Ceramic capacitor is 0.157Dia 4.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 2.4892mm.
5AK1R5CDAAI Features
a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm