594D476X9035R8T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
594D476X9035R8T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 35V 2824
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Conformal Coated
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Published :
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
6mm
Voltage - Rated :
35V
Series :
TANTAMOUNT®, 594D
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0166mA
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
6 %
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Capacitance :
47μF
Length :
7.2mm
Height :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current :
1120mA