594D106X0020B2W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
594D106X0020B2W
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V 1611
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Type :
Conformal Coated
Depth :
2.8mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
Ripple Current :
320mA
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Leakage Current :
0.002mA
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
B
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
20V
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Height :
1.9mm
Length :
4mm
Series :
TANTAMOUNT®, 594D
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
850mOhm
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF