594D157X9004C2T
Mfr.Part #
594D157X9004C2T
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 10% 4V 2812
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Size / Dimension :
0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
Polarity :
POLARIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Capacitance :
150µF
Height :
2.5mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
C
Leakage Current :
0.006mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Series :
TANTAMOUNT®, 594D
Voltage - Rated :
4V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.08
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm
Type :
Conformal Coated
Ripple Current :
1170mA
Length :
7.1mm