594D107X06R3B2T
Mfr.Part #
594D107X06R3B2T
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1611
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0063mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
Ripple Current :
580mA
Length :
4mm
Series :
TANTAMOUNT®, 594D
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Manufacturer Size Code :
B
Capacitance :
100μF
Dissipation Factor :
6 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Polar
Height :
1.9mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Type :
Conformal Coated
Published :
Voltage - Rated DC :
6.3V