594D107X0016D8T
Mfr.Part #
594D107X0016D8T
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Height :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Manufacturer Size Code :
D
Dissipation Factor :
8 %
Polarity :
Polar
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Width :
4.2926mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
16V
Length :
7.493mm