594D107X0010C2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
594D107X0010C2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2812
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
C
Polarity :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Tan Delta :
0.08
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Conformal Coated
Dissipation Factor :
8 %
Leakage Current :
10μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95mOhm
Ripple Current :
1.08A
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.1mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Series :
TANTAMOUNT®, 594D
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm