591D686X9025R2T20H
Mfr.Part #
591D686X9025R2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 68UF 10% 25V 2824
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
2
Published :
Height :
7.2mm
Series :
TANTAMOUNT®, 591D
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Length :
7.1882mm
Type :
Conformal Coated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
6mm
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
175mOhm
Capacitance :
68µF
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
R
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Width :
5.9944mm