591D686X06R3R2T15H
Mfr.Part #
591D686X06R3R2T15H
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2824
Tantalum Capacitors
Series :
TANTAMOUNT®, 591D
Capacitance :
68µF
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Published :
Depth :
6mm
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Length :
7.1882mm
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Width :
5.9944mm