591D686X0016C2T20H
Mfr.Part #
591D686X0016C2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2812
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.112mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16V
Manufacturer Size Code :
C
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TANTAMOUNT®, 591D
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
68µF
Width :
3.2004mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm