591D226X9020D2T15H
Mfr.Part #
591D226X9020D2T15H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Manufacturer Size Code :
D
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.493mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Capacitance :
22µF
Type :
Conformal Coated
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±10%
Series :
TANTAMOUNT®, 591D
Voltage - Rated :
20V
Ripple Current :
870mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
4.2926mm
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
4.4μA
Case Code (Imperial) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C