591D157X96R3D2T15H
Mfr.Part #
591D157X96R3D2T15H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
150µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
4.2926mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
Leakage Current :
9.5μA
Ripple Current :
880mA
Voltage - Rated :
6.3V
Series :
TANTAMOUNT®, 591D
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.493mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Type :
Conformal Coated
Height :
6.4mm
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
6 %
Manufacturer Size Code :
D
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C