590GB36M0000DG
Mfr.Part #
590GB36M0000DG
Description
XTAL OSC XO 36.0000MHZ CMOS SMD
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
XO (Standard)
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Frequency Stability :
±25ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Strip
Current - Supply (Max) :
90mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Symmetry-Max :
55/45%
Output :
CMOS
Enable/Disable
Supply Voltage :
2.5V
Surface Mount :
yes
Operating Frequency :
36MHz
Frequency :
36MHz
Voltage - Supply :
2.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
590GB36M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 590GB36M0000DG
590GB36M0000DG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD