590GB22M0000DG
Mfr.Part #
590GB22M0000DG
Description
XTAL OSC XO 22.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Operating Frequency :
22MHz
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Symmetry-Max :
55/45%
Surface Mount :
yes
Frequency Stability :
±25ppm
Frequency :
22MHz
Series :
Si590
Supply Voltage :
2.5V
Function :
Enable/Disable
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output :
CMOS
Current - Supply (Max) :
90mA
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Supply :
2.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
590GB22M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 590GB22M0000DG
590GB22M0000DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD