5900-122-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5900-122-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2MH 680MA 910MOHM TH
Stock
354
In Stock :
354
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
2
Published :
2002
Package / Case :
Axial
Type :
Wirewound
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
910mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Current - Saturation :
760mA
Number of Pins :
2
HTS Code :
Series :
5900
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
600mA
Current Rating (Amps) :
680mA
Inductance Tolerance :
10%
Max DC Current :
600mA
Resistance :
1.04Ohm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Functions :
1
Inductance :
1.2mH
Shielding :
No
Self Resonant Frequency :
0.75MHz
DC Current :
600mA
Size / Dimension :
0.453Diax0.900L 11.51mmx22.86mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Bobbin Core
Diameter :
11.5062mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
5900-122-RC
Bourns, Inc. 5900-122-RC
5900-122-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD