5900-103-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5900-103-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10MH 230MA 7.6 OHM TH
Stock
680
In Stock :
680
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Lead Diameter :
812.8 µm
Military Standard :
Not
Published :
2007
DC Current :
250mA
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
22.86mm
Base Part Number :
5900
Current Rating (Amps) :
230mA
Inductance Tolerance :
10%
Inductance :
10mH
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Diameter :
11.5062mm
Supplier Device Package :
Axial
Material - Core :
Ferrite
Lead/Base Style :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.453Diax0.900L 11.51mmx22.86mm
Current - Saturation :
260mA
Resistance :
7.3Ohm
Series :
DC Resistance (DCR) :
7.6Ohm Max
Max DC Current :
250mA
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Number of Pins :
2
Termination :
Current Rating :
250mA
Packaging :
Tray
Datasheets
5900-103-RC
Bourns, Inc. 5900-103-RC
5900-103-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD