589R128X2CAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
589R128X2CAT
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC VCTCXO 12.8000MHZ HCMOS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Surface Mount :
yes
Type :
VCTCXO
Supply Voltage :
3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Supply (Max) :
6mA
Voltage - Supply :
3V
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 2.1mm
Frequency :
12.8MHz
Rise Time-Max :
6ns
Symmetry-Max :
55/45%
Frequency Stability :
±140ppb
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Voltage-Max :
2.5V
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Control Voltage-Min :
0.5V
Series :
589
Fall Time-Max :
6ns
Output :
HCMOS
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Base Resonator :
Crystal
Operating Frequency :
12.8MHz