588S288X2IAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
588S288X2IAT
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC VCTCXO 28.8000MHZ SNWV
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Base Resonator :
Crystal
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Control Voltage-Min :
0.5V
Operating Frequency :
28.8MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
3.5mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
28.8MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Control Voltage-Max :
2.5V
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Type :
VCTCXO
Output :
Clipped Sine Wave
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 2.1mm
Series :
588
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Voltage - Supply :
5V