588R288X2ITT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
588R288X2ITT
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC TCXO 28.8000MHZ SNWV
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7 INCH
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Voltage - Supply :
3V
Type :
TCXO
Operating Frequency :
28.8MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
3V
Current - Supply (Max) :
3.5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 2.1mm
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Base Resonator :
Crystal
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Surface Mount :
yes
Frequency :
28.8MHz