572D226X0016B4T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
572D226X0016B4T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.130Lx0.106W 3.30mmx2.70mm
Width :
2.6924mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard SMD
Type :
Conformal Coated
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TANTAMOUNT®, 572D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Factory Lead Time :
12 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Capacitance :
22µF
Manufacturer Size Code :
B
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.302mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
16V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
572D226X0016B4T
22μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm Tape & Reel (TR) Nonstandard SMD
572D226X0016B4T Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 500mOhm.