572D107X06R3B2T
Mfr.Part #
572D107X06R3B2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.6924mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Manufacturer Size Code :
B
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
Conformal Coated
Series :
TANTAMOUNT®, 572D
Size / Dimension :
0.130Lx0.106W 3.30mmx2.70mm
Published :
Package / Case :
Nonstandard SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.302mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
572D107X06R3B2T
100μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 400mOhm Tape & Reel (TR) Nonstandard SMD
572D107X06R3B2T Overview
This resistor has a resistance of 400mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.