572D107X96R3A2T
Mfr.Part #
572D107X96R3A2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Length :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.063 1.60mm
Width :
1.7018mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Manufacturer Size Code :
A
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.067W 3.20mmx1.70mm
Series :
TANTAMOUNT®, 572D
Tolerance :
±10%
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Conformal Coated
Published :
Datasheets
572D107X96R3A2T
100μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
572D107X96R3A2T Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 800mOhm in this case.