57102-G06-15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
57102-G06-15
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
30
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Overall Contact Length :
0.315 8.00mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Housing Color :
Black
Contact Resistance :
25mOhm
Insulation Material :
Thermoplastic
Published :
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Orientation :
Straight
Insulation Color :
Number of Contacts :
30
Lead Length :
2.5mm
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Max Voltage Rating (AC) :
650V
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board
Length :
30mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mating Post Length :
4mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tube
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2mm
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
2A
Contact Type :
Male Pin
Depth :
4mm
Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
57102-G06-15
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height
57102-G06-15ULF Overview
Packaging is Header.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.In this case, Through Hole mounts the part.
57102-G06-15ULF Features
Minitek® 2.00mm series