55TDVST2-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
55TDVST2-1
Manufacturer
Delta Electronics
Description
LINE FILTER 480VAC 55A CHASS MNT
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Line Filter Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
cURus, ENEC, SEMKO
Frequency - Operating :
50/60Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Two Stage
Mounting Type :
Chassis Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Height :
90mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
INDUCTANCE 1.3 MILLI HENRY
Length :
220mm
Current Rating :
55A
Termination Style :
Terminal Block
Physical Dimension :
L220.0XB100.0XH90.0 (mm)/L8.661XB3.937XH3.543 (inch)
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Packaging :
Box
Termination :
Threaded
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Series :
TDV
Voltage - Rated AC :
480V
Width :
100mm
Frequency :
60Hz
Inductance :
L1 - 1.3mH, L2 - 9μH
Published :
Datasheets
55TDVST2-1
Delta Electronics 55TDVST2-1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH
Related products
Part Manufacturer Stock Description
55TDVST2 Delta Electronics 19,437 LINE FILTER 480VAC 55A CHASS MNT