53D332F050GP7
Mfr.Part #
53D332F050GP7
Description
CAP ALUM 3300UF 50V AXIAL
Capacitance :
3300µF
Polarization :
Polar
Termination :
Axial
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
2.43722mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Size / Dimension :
0.760Diax2.642L 19.30mmx67.10mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Diameter :
19.3mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +50%
Length :
67.1068mm
Datasheets
53D332F050GP7
53D 3300μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.760Diax2.642L 19.30mmx67.10mm -40°C~85°C Polar Axial, Can