53D272F050HJ6
Mfr.Part #
53D272F050HJ6
Description
CAP ALUM 2700UF 50V AXIAL
Capacitance :
2700μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
41.7068mm
Tolerance :
-10% +50%
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm
Datasheets
53D272F050HJ6
53D 2700μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm -40°C~85°C Polar Axial, Can