53612-S20-4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
53612-S20-4
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Contacts :
20
Housing Color :
Black
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Number of Rows :
2
Depth :
9.14mm
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Contact Material :
Bronze
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
20
Lead Length :
3.05mm
Mating Post Length :
5.84mm
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
Straight
Length :
44.7mm
Insulation Resistance :
10GOhm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV