530CA72M0000DG
Mfr.Part #
530CA72M0000DG
Description
XTAL OSC XO 72.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
Load Capacitance :
15pF
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Frequency :
72MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Operating Frequency :
72MHz
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Base Resonator :
Crystal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Strip
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
6
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
yes
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Function :
Enable/Disable
Symmetry-Max :
55/45%
XO (Standard)
Current - Supply (Max) :
88mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Series :
Si530
Factory Lead Time :
6 Weeks
Additional Feature :
Tray
Frequency Stability :
±50ppm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Datasheets
530CA72M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 530CA72M0000DG
530CA72M0000DG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD