52601-S30-8LF
Mfr.Part #
52601-S30-8LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Depth :
8.76mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
45.46mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Contact Plating :
Gold
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Resistance :
10GOhm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Max Operating Temperature :
125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
30
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Insulation Color :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Contacts :
30
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
52601-S30-8LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Surface Mount Gold or Gold, GXT™ 30-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height