52601-S10-6LF
Mfr.Part #
52601-S10-6LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Depth :
8.76mm
Number of Contacts :
10
Packaging :
Tray
Voltage - Rated :
500V
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Number of Positions :
10
Straight
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Length - Post :
0.150 3.81mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Gold
Series :
Quickie™
Lead Length :
3.81mm
Mating Post Length :
5.85mm
Length :
20.06mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mount :
Through Hole
Feature :
Keying Slot
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
52601-S10-6LF
Amphenol Communications Solutions 52601-S10-6LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height