52601-G34-8LF
Mfr.Part #
52601-G34-8LF
Description
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Number of Contacts :
34
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Radiation Hardening :
No
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
8.76mm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
500V
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
34
Packaging :
Tray
Length :
50.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
52601-G34-8LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Surface Mount Gold or Gold, GXT™ 34-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height