52601-G26-8LF
Mfr.Part #
52601-G26-8LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
Termination :
Solder
Number of Positions :
26
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Square
Voltage - Rated :
500V
Gender :
Male
Current Rating :
3A
Contact Plating :
GXT, Gold
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tray
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Male Pin
Length :
40.38mm
Pitch :
2.54mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Published :
Number of Rows :
2
Mating Post Length :
5.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
8.76mm
Number of Contacts :
26
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Housing Material :
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Color :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Tin
Datasheets
52601-G26-8LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Surface Mount Gold or Gold, GXT™ 26-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height