52601-G16-4A1R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
52601-G16-4A1R
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Series :
Quickie™
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded :
15
Contact Plating :
GXT, Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Press-Fit, Solder
Feature :
Keying Slot
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Packaging :
Tray
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
16
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
Factory Lead Time :
13 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Pitch :
2.54mm
Datasheets
52601-G16-4A1R
Quickie™ Series 2-Row Header Press-Fit, Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height