520C502M450DP2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
520C502M450DP2G
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
5.937 150.80mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
520C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5000μF
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Datasheets
520C502M450DP2G
520C 5000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals