51ST30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51ST30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Length :
9.53mm
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Termination :
Solder
Pole Throw Configuration :
SP12T
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mount :
Panel
Termination Style :
Solder Lug
Contact Material :
Metal
Number of Poles per Deck :
1
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Category :
Rotary Switches
Product Status :
Active
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Finish :
Gold
Subcategory :
Switches
Contact Plating :
Gold
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Function :
SP12T
Termination Type :
Solder
Package :
Bulk
Contact Style :
Non-Shorting
Index Stops :
Continuous
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
200mA
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage Rating - DC :
28V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Decks :
1
Voltage - Rated DC :
28V
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Mounting :
Panel Mount
Angle of Throw :
30°
Voltage Rating - AC :
115V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Body Height :
14.63 mm
Number of Positions :
12
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Base Product Number :
51ST30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Color :
Lamp Type :
Product Type :
Rotary Switches
Grayhill
Features :
Process Sealed
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Surface Mount :
No
Switch Action :
LATCHED
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated AC :
115V
Number of Switch Sections :
Brand :
Grayhill
Feature :
Process Sealed
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
HTS Code :
Base/Housing Material :
Thermoset
Series :
51
Circuit per Deck :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Index Angle :
30 °
Datasheets
51ST30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"