51ST22-01A16S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51ST22-01A16S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Circuit per Deck :
SP16T
Number of Poles per Deck :
1
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Number of Decks :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Throw Configuration :
SP16T
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Product Type :
Rotary Switches
Voltage Rating - AC :
115V
Brand :
Grayhill
Index Stops :
Continuous
Factory Lead Time :
16 Weeks
Product Category :
Rotary Switches
Contact Style :
Shorting
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Feature :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Angle of Throw :
22.5°
Illumination Color :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Grayhill
Package :
Bulk
Actuator Length :
9.53mm
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Material :
Metal
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Solder
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage - Rated AC :
115V
Index Angle :
22.5 °
Subcategory :
Switches
RoHS :
Details
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating :
200mA
Depth Behind Panel :
18.77mm
Base Product Number :
51ST22
Contact Finish :
Gold
Mount :
Panel
Termination Style :
Solder Lug
Series :
51
Lamp Type :
Datasheets
51ST22-01A16S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"