51MT30-01-1-12S
Mfr.Part #
51MT30-01-1-12S
Product Category :
Mount :
Panel
Number of Positions :
12
Number of Switch Sections :
1
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Illumination Color :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Index Angle :
30 deg
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Circuit per Deck :
SP12T
Rotary Switches
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Metal
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Index Stops :
Continuous
Actuator Length :
9.53mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
115V
RoHS :
Details
Datasheets
51MT30-01-1-12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"