51MT30-01-1-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51MT30-01-1-10S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY, PROCESS
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Housing Material :
Thermoset/N/A
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Style :
Flatted Shaft
Base Product Number :
51MT30
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Index Angle :
30 deg
Total # of Positions :
10
Number of Positions :
10
RoHS :
Compliant
Throw Configuration :
SP10T
Features :
Process Sealed
Lamp Type :
Number of Decks :
1
Actuator Material :
Stainless Steel
DC Voltage Rating (Max) :
28
Feature :
Process Sealed
Product Category :
Rotary Switches
Grayhill
Pole Throw Configuration :
SP10T
Mounting :
Panel Mount
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Resistance :
10MOhm
ECCN Code :
EAR99
Number of Switch Sections :
1
Panel Cutout Dimensions :
Voltage - Rated AC :
115V
Index Stops :
FIXED
Brand :
Grayhill
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Contact Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Illumination Color :
Orientation :
Straight
Package :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Product Type :
Rotary Switches
JESD-609 Code :
e4
Angle of Throw :
30°
AC Voltage Rating (Max) :
220
HTS Code :
Illumination Type :
Not Required
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Product Height (mm) :
36.45(mm)
Circuit per Deck :
Number of Poles per Deck :
Depth Behind Panel :
18.77mm
Actuator Length :
9.53mm
Base/Housing Material :
Thermoset
Product Status :
Active
Mount :
Panel
Terminal Type :
Solder Lug
Published :
2014
Contact Style :
Shorting
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Subcategory :
Switches
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Style :
Panel
Product Length (mm) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
51
Termination :
Solder
Product Depth (mm) :
Datasheets
51MT30-01-1-10S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"