51K607-802N5
Mfr.Part #
51K607-802N5
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM CRIMP
Stock
93
In Stock :
93
Frequency (Max) :
10GHz
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
JESD-609 Code :
e4
Resistance :
51.607kOhm
Contact Termination :
Crimp
Panel Mount :
yes
Impedance :
50Ohm
Includes :
5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
FEMALE
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Insulation Material :
POLYTETRAFLUORO ETHYLENE
Length - Termination :
0.276 inch
Cable Group :
RG-174A, 188A, 316
Voltage - Rated :
400V
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
COAX
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
13 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2008
Datasheets
51K607-802N5
Rosenberger 51K607-802N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K607-802N5 Overview
It is recommended to keep the device resistance within the range of 51.607kOhm.The connector type Jack, Female Socket refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It features 1 ports for managing a variety of tasks.The device runs in -55°C~155°C Operating Temperature.