51K607-106N5
Mfr.Part #
51K607-106N5
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM CRIMP
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated :
400V
Contact Termination :
Crimp
Frequency (Max) :
10GHz
Includes :
5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
51.607kOhm
1
Cable Group :
RG-58C, 141
Insertion Loss :
0.05 dB
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Impedance :
50Ohm
Datasheets
51K607-106N5
Rosenberger 51K607-106N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K607-106N5 Overview
It is recommended that the device resistance be within the range of 51.607kOhm.Packaging is in the form of Jack, Female Socket.The mounting type of the device is Panel Mount.A Bulk case is used to package the product.There are 1 ports available for a variety of tasks to be performed on it.-55°C~155°C Operating Temperature is the default operating temperature for the device.