51K405-500N5
Mfr.Part #
51K405-500N5
Manufacturer
Rosenberger
Description
BNC PANEL JACK
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Packaging :
Bulk
Body Material :
Brass
Insulation Material :
POLYTETRAFLUORO ETHYLENE
Connector Type :
Jack, Female Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Number of Ports :
1
JESD-609 Code :
e4
Connector Style :
BNC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Shield Termination :
Solder
Body Finish :
White Bronze
Center Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Mating Cycles :
500
Additional Feature :
VSWR AND INSERTION LOSS MAX AT 4 GHZ
Contact Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Panel Mount :
yes
Impedance :
50Ohm
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
400V
Frequency (Max) :
10GHz
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
51K405-500N5
Rosenberger 51K405-500N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Solder Cup 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K405-500N5 Overview
It comes in Jack, Female Socket packaging.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.Moreover, there are a number of other features, including VSWR AND INSERTION LOSS MAX AT 4 GHZ, to name just a few.A variety of tasks can be managed through its 1 ports.In this case, the device operates at -55°C~155°C Operating Temperature.