51K404-200N5
Mfr.Part #
51K404-200N5
Manufacturer
Rosenberger
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Mating Cycles :
500
Resistance :
51.404kOhm
Shield Termination :
Solder
Impedance :
50Ohm
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Center Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
2014
Total Number of Contacts :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Frequency (Max) :
10GHz
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body Material :
Brass
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Body Depth :
0.63 inch
Voltage - Rated :
400V
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Number of Ports :
1
Connector Style :
BNC
Contact Style :
COAX
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Body Finish :
White Bronze
Contact Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Jack, Female Socket
Datasheets
51K404-200N5
Rosenberger 51K404-200N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Solder Cup 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K404-200N5 Overview
It is recommended that the device resistance be within the range of 51.404kOhm.Packaging is in the form of Jack, Female Socket.The mounting type of the device is Panel Mount.A Bulk case is used to package the product.There are 1 ports available for a variety of tasks to be performed on it.-55°C~155°C Operating Temperature is the default operating temperature for the device.