51K30-01-1-10S
Mfr.Part #
51K30-01-1-10S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Lamp Type :
Radiation Hardening :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Solder
Illumination Color :
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
16.71 mm
Number of Positions :
10
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
HTS Code :
Actuator Length :
9.53mm
Depth Behind Panel :
18.77mm
Base Product Number :
51K30
Angle of Throw :
30°
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Style :
Shorting
RoHS :
Details
Termination Type :
Solder
Current Rating :
200mA
Contact Material :
Metal
Mounting Feature :
Panel Mount
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Brand :
Grayhill
Subcategory :
Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Product Category :
Rotary Switches
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Surface Mount :
No
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
JESD-609 Code :
e4
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Grayhill
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Gold
Number of Switch Sections :
1
Product Type :
Rotary Switches
Number of Poles per Deck :
1
Index Stops :
FIXED
Series :
51
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.65mm Dia
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Solder Lug
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Product Status :
Active
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Decks :
Switch Action :
LATCHED
Switch Function :
SP10T
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Features :
Index Angle :
30 °
Package :
Bulk
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Voltage Rating - AC :
115V
Datasheets
51K30-01-1-10S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"