51K30-01-1-10N
Mfr.Part #
51K30-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
HTS Code :
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Mount :
Panel
Index Angle :
30 °
Switch Action :
LATCHED
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
RoHS :
Details
Series :
51
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Number of Decks :
1
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Voltage - Rated AC :
115V
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Style :
Non-Shorting
Features :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Gold
Illumination Color :
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
200mA
Termination Type :
Solder
Body Height :
16.71 mm
Product Category :
Rotary Switches
Product Type :
Rotary Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Base Product Number :
51K30
Termination Style :
Solder Lug
Radiation Hardening :
No
Published :
Contact Material :
Metal
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Number of Switch Sections :
1
Lamp Type :
Angle of Throw :
30°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit per Deck :
SP10T
Number of Positions :
10
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Subcategory :
Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Brand :
Grayhill
Package :
Bulk
Number of Poles per Deck :
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Product Status :
Active
Switch Function :
SP10T
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated DC :
28V