51K107-802N5
Mfr.Part #
51K107-802N5
Manufacturer
Rosenberger
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM CRIMP
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Total Number of Contacts :
1
Contact Style :
COAX
Frequency (Max) :
10GHz
Body Finish :
White Bronze
Mounting Option 1 :
Guide Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule
Impedance :
50Ohm
Mating Cycles :
500
Connector Style :
BNC
Center Contact Plating :
RoHS Compliant
Connector Type :
Jack, Female Socket
Contact Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Published :
Resistance :
51.107kOhm
Voltage - Rated :
400V
Fastening Type :
Bayonet Lock
Reliability :
COMMERCIAL
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Number of Ports :
1
Body Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
VSWR :
Cable Group :
RG-174A, 188A, 316
Datasheets
51K107-802N5
Rosenberger 51K107-802N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K107-802N5 Overview
In general, it is recommended that the device resistance remain within the range of 51.107kOhm.The product comes in a package of Jack, Female Socket.Its mounting type is Free Hanging (In-Line).Packaging is performed using a Bulk case.The device is equipped with 1 ports for the management of a variety of tasks.There is no operating temperature for the device.