51K101-400A5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51K101-400A5
Manufacturer
Rosenberger
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM PCB
Stock
170
In Stock :
170
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
2008
Connector Type :
Jack, Female Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Body Length or Diameter :
0.472 inch
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Style :
COAX
Connector Style :
BNC
Resistance :
51.101kOhm
Body Material :
Brass
Insertion Loss :
0.05 dB
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Gender :
FEMALE
Impedance :
50Ohm
Body Breadth :
0.472 inch
Mounting Option 1 :
LOCKING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole
Number of Ports :
1
Voltage - Rated :
400V
Total Number of Contacts :
1
Fastening Type :
Bayonet Lock
Frequency (Max) :
10GHz
Body Finish :
Nickel
ECCN Code :
EAR99
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Packaging :
Bulk
Contact Termination :
Solder
Mating Cycles :
500
Center Contact Plating :
Gold
Datasheets
51K101-400A5
Rosenberger 51K101-400A5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K101-400A5 Overview
It is recommended that the device resistance be within the range of 51.101kOhm.Packaging is in the form of Jack, Female Socket.The mounting type of the device is Through Hole.A Bulk case is used to package the product.There are 1 ports available for a variety of tasks to be performed on it.-55°C~155°C Operating Temperature is the default operating temperature for the device.