51EP30-01-1-12N
Mfr.Part #
51EP30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Product Category :
RoHS :
Details
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 7.11mm Dia
Grayhill
Pbfree Code :
yes
Subcategory :
Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Product Category :
Rotary Switches
Termination :
PC Pin
Features :
Voltage Rating - DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Circuit per Deck :
SP12T
Termination Type :
Solder
Base Product Number :
51EP30
Switch Action :
LATCHED
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Illumination Color :
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Style :
Non-Shorting
Number of Switch Sections :
1
Index Stops :
Continuous
Lamp Type :
Brand :
Grayhill
Product Type :
Rotary Switches
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Function :
SP12T
Actuator Type :
Flatted (4mm Dia)
HTS Code :
Actuator Length :
9.53mm
Index Angle :
30 °
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Height :
13.64 mm
Active
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - AC :
115V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Voltage - Rated AC :
115V
JESD-609 Code :
e4
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Termination Style :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Package :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Decks :
1
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Angle of Throw :
30°
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Metal
Number of Poles per Deck :
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating :
200mA
Depth Behind Panel :
13.64mm
Published :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
51EP30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"