51E30-01-1-12S
Mfr.Part #
51E30-01-1-12S
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Product Category :
Contact Style :
Shorting
Current Rating :
200mA
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Illumination Color :
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Body Height :
13.64 mm
Package :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 7.11mm Dia
Product Category :
Rotary Switches
Circuit per Deck :
30°
Product Type :
Rotary Switches
Published :
Number of Switch Sections :
1
Switch Function :
SP12T
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Material :
Metal
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Subcategory :
Switches
Mount :
Panel
Voltage Rating - DC :
28V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount :
No
Switch Action :
LATCHED
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Type :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Grayhill
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
115V
Base Product Number :
51E30
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Actuator Type :
Flatted (4mm Dia)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
JESD-609 Code :
e4
Index Angle :
Depth Behind Panel :
18.77mm
Number of Poles per Deck :
Grayhill
Index Stops :
Continuous
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Lamp Type :
Datasheets
51E30-01-1-12S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"